Suplementy – czy są skuteczne i czy warto?

Witaminy i preparaty mineralne, w tym magnez, który jest reklamowany jako lek na wszystkie dolegliwości oraz witamina A + E zwana witaminą młodości. Drugie miejsce to tak zwany sektor kosmetyczny: suplementy do skóry, włosów i paznokci. Polacy chętnie sięgają także po środki wspomagające funkcjonowanie układu pokarmowego, moczowego, mięśniowo-szkieletowego i odpornościowego. Suplementy poprawiające sprawność seksualną są niezmiennie popularne.

Czy jesteśmy w stanie uzupełnić braki w diecie, stosując własne suplementy?

Zadaniem suplementów diety jest uzupełnienie braków, ale nie zastąpią one właściwej i racjonalnej diety. Przyjmowanie suplementów diety może mieć realny wpływ na nasze zdrowie, jeśli przy wyborze skonsultujemy się z lekarzem i wykonamy odpowiednie testy (np. Poziomy danego składnika we krwi). Jeśli pacjent przyjmuje leki w tym samym czasie, należy zachować szczególną ostrożność. Należy wziąć pod uwagę jakość preparatu, pochodzenie zawartych w nim substancji oraz potwierdzoną klinicznie skuteczność.

Niestety niewiele suplementów zostało przetestowanych klinicznie. Te pozytywne wyjątki obejmują kwasy tłuszczowe Omega-3, witaminę D, limonkę i kwas foliowy.
Czy więc powinniśmy skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem przed zakupem suplementów?

Tak zawsze. Powinniśmy pamiętać, że bez odpowiednich testów laboratoryjnych nie dowiemy się, za czym tak naprawdę tęsknimy i jakie są przyczyny naszych dolegliwości. Wybierając zakupy w aptece, nie sugeruj reklamy, ale skonsultuj się z farmaceutą. Dziś suplementy diety można kupić wszędzie, w aptekach, sklepach spożywczych, drogeriach, Internecie, a nawet na bazarach. W przypadku stosowania kilku suplementów i leków o podobnym składzie może wystąpić przedawkowanie i pogorszenie stanu zdrowia.

Na przykład nadmierne gromadzenie się niektórych rodzajów witamin może powodować zaburzenia układu pokarmowego. Składniki suplementów diety mogą zmniejszać wchłanianie leków lub zakłócać metabolizm niektórych z nich, dlatego osoby planujące operację i operację nie powinny przyjmować suplementów bez konsultacji z lekarzem. Stosowanie suplementów diety u dzieci poniżej szóstego roku życia bez porady lekarskiej może zaszkodzić rozwijającemu się organizmowi, a później mogą pojawić się negatywne skutki.

Kto z nas powinien brać suplementy? Weganie, wegetarianie, osoby starsze, sportowcy?
Dorośli na diecie poniżej 1600 kcal / dzień. Kobiety w ciąży – suplementy diety zawierające kwas foliowy i żelazo, aw uzasadnionych przypadkach wapń, jod i inne minerały. Suplementy z witaminami i minerałami mogą również wymagać od osób starszych stosowania irracjonalnej diety oraz stosowania diety ograniczonej lub eliminującej niektóre składniki odżywcze. Dobrym przykładem są weganie i osoby rezygnujące z nabiału, ponieważ wiąże się to z ryzykiem niedoboru wapnia i witaminy D. Podobnie kobiety po menopauzie, u których wyczerpanie estrogenu wpływa na gęstość kości i może prowadzić do osteoporozy.

Czym tak naprawdę jest suplement, a czym suplementacja?

Suplement to pokarm składający się ze składników odżywczych, który jest suplementem, a nie substytutem zróżnicowanej diety. Jest skoncentrowanym źródłem witamin i minerałów – w postaci kapsułek, tabletek, saszetek lub syropów. Suplementacja to uzupełnienie składników odżywczych (najczęściej witamin i minerałów), których niedobory stwierdzono u pacjenta. W warunkach szpitalnych lub ambulatoryjnych oznacza to, że przed suplementacją oceniano stężenie danego składnika w surowicy i potwierdzono jego niedobór.

W warunkach szpitalnych jest to rzadkie, najczęściej w domu. „Zdiagnozować” swoje zdrowie na podstawie reklam?
Tak, bardzo często i nigdy nie powinniśmy tego robić. Objawy, takie jak skurcze mięśni, zmęczenie, senność lub brak apetytu, mogą mieć różne przyczyny i nie zawsze są związane z brakiem potasu, magnezu, witamin lub innych substancji. Należy zachować ostrożność w przypadku informacji prezentowanych przez reklamy lub strony internetowe producentów.

Co może się stać, jeśli przekroczysz swoje dzienne limity spożycia?

Witaminy i minerały pobierane z suplementów diety wg htps://suplementoweopinie.pl, a także z żywności wzbogaconej, mogą prowadzić do przekroczenia górnego bezpiecznego poziomu niektórych składników. Wykazano, że wysokie dawki suplementów mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie, np. zwiększając ryzyko wystąpienia nowotworu złośliwego (rak jelita grubego u osób stosujących kwas foliowy).

Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, na podstawie danych dotyczących konsumpcji we Wspólnocie Europejskiej, ocenia się, że nie ma ryzyka związanego z przekroczeniem górnego bezpiecznego poziomu w przypadku witamin B1, B2, B12, biotyny, kwasu pantotenowego, witaminy K. Wśród składników, dla których istnieje ryzyko związane z nadmiernym spożyciem i ryzykiem przekroczenia limitów, wymieniane są witamina A, beta karoten, wapń, miedź, jod, żelazo, mangan, cynk. Ryzyko to może zależeć od wielu czynników i różni się w zależności od czynników środowiskowych i indywidualnych.

Największym błędem jest kupowanie suplementów z podejrzanych źródeł lub przez Internet. Zapominamy, że sprzedaż, która odbywa się poza apteką, może zawierać nielegalne lub podrobione substancje.

Nie możemy tego sami sprawdzić. Co powinno nam przeszkadzać od razu? Cena, data ważności ..?

Zakupy online kojarzą się przede wszystkim z wygodą, oszczędnością czasu i kosztów. Internet daje również możliwość łatwego i szybkiego porównania cen i znalezienia najlepszej oferty. Głównym zagrożeniem jest trudność w ocenie wiarygodności sprzedawcy lub możliwość zakupu nielegalnego lub podrobionego preparatu. Nie będziemy kupować leków na receptę online.

Apteki internetowe mogą sprzedawać tylko leki OTC – bez recepty. Dlatego jeśli strona internetowa oferuje preparaty dostępne na receptę, możemy być pewni, że działa ona nielegalnie i najprawdopodobniej sprzedaje podrobione produkty. W Internecie jest wiele sklepów imitujących apteki. Oferują sprzedaż wspaniałych tabletek na raka, preparaty do natychmiastowego odchudzania, pigułki antykoncepcyjne i sterydy anaboliczne. Witryny legalnych aptek powinny mieć biały krzyż z czterema paskami w tle.

Strona internetowa każdej apteki internetowej musi zawierać link do Krajowego rejestru zezwoleń na prowadzenie aptek i punktów aptecznych. Ponadto strona internetowa apteki powinna zawierać link do Biuletynu Informacji Publicznej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Legalna apteka internetowa musi zapewnić pacjentowi telefon na telefon do apteki w godzinach pracy.
Produkcja produktów leczniczych nadzorowana jest przez kontrolę farmaceutyczną. A co z suplementami?

Suplementy diety są najliczniejszą, ale niestety najmniej wiarygodną grupą produktów dostępnych w aptekach. Producenci tego rodzaju preparatów nie muszą przeprowadzać żadnych testów przed wprowadzeniem ich do obrotu. Wielokrotnie stwierdzano brak działania określonych suplementów diety lub odchylenia od składu zadeklarowanego na opakowaniu.

Producent musi jedynie wysłać projekt opakowania do Głównego Inspektoratu Sanitarnego i poinformować o uruchomieniu. Procedura uproszczona nie wymaga dowodów skuteczności, wyników badań ani profilu bezpieczeństwa. Jakość suplementu diety jest monitorowana przez Sanepid, ale są to kontrole losowe i nieregularne.
Gdzie możemy znaleźć informacje o tym, czy suplement znajduje się na liście zgłoszonych suplementów i jaki jest jego status?

Informacje te można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS). Jeśli nie ma na liście konkretnego dodatku, nie powinieneś go kupować. Jeśli podejrzewasz, że zakupiony suplement jest niebezpieczny (podrobiony / nielegalny), powinniśmy skontaktować się z Departamentem Zdrowia Zdrowego lub Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.

Suplementy diety na odchudzanie

Zawarte w nich aktywne składniki pomagają pozbyć się zbędnych kilogramów, zmniejszając uczucie głodu lub przyspieszając spalanie tłuszczu. Każdego roku Polacy wydają ogromne kwoty na tabletki odchudzające. Możemy powiedzieć, że przodujemy w krajach europejskich. Jest to spowodowane oglądanymi przez nas reklamami, czy to w telewizji, czy w Internecie.

Bardzo często decydujemy się na zakup tabletów, które trafiają do aptek lub aptek bez nadzoru. Chociaż suplementy diety są najliczniejszą grupą preparatów odchudzających, są również najmniej niezawodne, ponieważ ich producenci nie muszą przeprowadzać żadnych badań przed wprowadzeniem ich na rynek. Jedynym obowiązkiem producenta jest przesłanie do Głównego Inspektoratu Sanitarnego projektu opakowania takiego preparatu oraz poinformowanie o wprowadzeniu na rynek. Oczywiście jakość suplementów odchudzających, które trafiają na rynek, jest kontrolowana przez Sanepid, ale są to bardzo często nieregularne i losowe kontrole.